Kredi Kartı

Kredi Kartı Nedir?

Bankaların müşterileri için tasarlamış olduğu, pos makinesine sahip olan her yerde alışveriş için kullanabileceğiniz ve nakit avanslar çekebileceğiniz bir araçtır. Nakit para yerine kullanıldığı için alternatif ödeme türlerinden biridir.

Kullanıcıya göre belli bir limiti vardır. Bu limit kadar alışverişlerinizde ödeme aracı olarak kullanırsınız. Acil nakit paraya ihtiyacınız olduğunda da belli bir faiz oranı karşılığında, ATM’lerden dilediğiniz vakitte, limitinizin karşılığı kadar nakit çekim yapabilirsiniz.

Kredi kartı sahibi olabileceğiniz birçok banka ve finansal kuruluş vardır. Her banka da kendine ait farklı türlerde, farklı avantajlar sağlayan ama aynı amaca hizmet eden kart çeşitlerine sahiptir. Sizin bankalarda bulunan limitiniz kadar kart talep edebilir ve kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Doğru ve etkin yönetebildiğiniz sürece, size kazançlar ve avantajlar sağlar

 

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı kullanımında önceliğiniz, ihtiyacınızı belirlemeniz olsun. Siz kredi kartı kullanımına niye ihtiyaç duyuyorsunuz ve ödeyebileceğiniz rakam, kredi kartı için ne kadardır bilmelisiniz. Bunları belirlemeden aldığınız kartlar sonucunda, borçların altına girerek bankalarda bulunan itibarınızı zedeleyebilirsiniz.

Yanlış kredi kartı kullanımı nedeniyle ileride ihtiyacınız doğacak kredi ve kredi kartı taleplerinize olumsuz cevap alabilirsiniz. Böyle sıkıntılarla karşılaşmak istemiyorsanız ihtiyaçlarınızı ve ödemelerinizi doğru belirlemelisiniz.

Limit ayarlamasını ve talebini doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra elinize ulaşan kart ile alışverişe başlayabilirsiniz. Kredi kartları limitiniz kadar harcamanıza izin verir ve her ayın belli döneminde ödeme yapmanızı gerektirir. Ödeme zamanı geldiğinde dönem kart borcunuzun tamamını ödemeniz, kullanımını doğru yaptığınız anlamına gelir.

Kartlarda bulunan şifreler ise paranızı güvenle taşıdığınızın göstergesidir. Yanınızda bulunduracağınız nakit paranın çalınma, kaybolma gibi riskleri kredi kartı için geçerli değildir. Çalındığında ya da kaybolduğunda anlık olarak kullanımını iptal edersiniz ve böylelikle zarara uğramazsınız. Bu sebeple insanlar, nakit para yerine artık her yerde kullanılan kredi kartlarını daha çok tercih etmektedirler.

Kredi kartınızı internet üzerinde de kullanabilirsiniz. Online alışverişlerinizi kredi kartınız olmadan yapmanız çok zordur. İnsanlar yoğun iş tempoları, vakit azlığı ve kolay kullanımından dolayı internet alışverişlerini tercih etmektedir. İnternet alışverişlerinizde güvenliğiniz açısından önemli olan, ödeme sırasında sizin kişisel cep telefonunuza gelen şifre ile işlemlerinizi yapmanızdır.

Kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gereken ödeme düzeninizdir. Borcunuzu kapatabileceğiniz kadar harcamanız ve ödeme günü geldiğinde borcunuzun tamamını ödemeniz gereklidir. Aksi takdirde kartınız her ay faiz uygulamasına düşer ve siz artı bakiyeler ödemek zorunda kalırsınız. Eğer kartınızda taksitlendirmeli alışverişleriniz varsa bunların da aylık taksit miktarı kadarını ödersiniz.


 

Hemen Başvur Müşterimiz Ol Hemen Raporunu Al
Online Kredi Online Kredi Kurumsal Online Kredi Rehberi Gizlilik ve KVKK Politikalarımız

Bilgi Toplum Hizmetleri | Gizlilik ve Güvenlik Politikası
Kişisel Verilerin Korunması | © Copyright 2021 Online Kredi A.Ş.