Karekodlu Raporlar

Findeks Karekodlu Çek Raporu Nedir?

Raporunuzu Şimdi Alın
 

Findeks Karekodlu Çek Raporu, Findeks Mobil Uygulaması üzerinden çek üzerindeki karekod okutularak keşidecinin ödeme geçmişi ve çek yaprağının geçerliliğini kontrol edebileceğiniz bir rapordur.

Çek üzerindeki karekod Findeks Mobil Uygulaması ile okutulduğunda karekodun içerisindeki bilgiler kullanılarak çekin banka kayıtlarındaki durumu ve çeke ilişkin bilgiler kontrol edilerek, çekin üzerindeki fiziksel basılı bilgilerle karşılaştırmak amacıyla aşağıdaki bilgiler raporu alan kullanıcıya gösterilir:

Çek Numarası
Çek Sahibi
Banka

Bu aşamada yapılan kontrollerde çekin üzerindeki bilgilerle bankadan aktarılan bilgiler uyumlu ise veya bankadan “Çek Dolaşımda Değildir” mesajı alınmamışsa güvenlik aşaması geçilerek çek keşidecisinin geçmiş çek ödeme performansı bilgileri görüntülenerek çekin kabul veya red kararının verilmesi sağlanır.

 

*Karekodlu çeklerin kullanımı 01.01.2017’den itibaren kanunen zorunlu hale getirilmiş olup her çekin üzerinde bulunması zorunluluğu getirilmiştir.

*Karekodlu Çek Sistemi; çeki alacak olan kişi tarafından çekin keşidecisinin geçmiş ödeme performansının görüntülenmesine ve ayrıca çek üzerindeki bilgiler ile karekod içindeki bilgilerin tutup tutmadığını kontrol etmesine imkan sağlayan bir sistemdir. İlave olarak çek sahteciliğini azaltmak üzere çekin sahibi banka tarafından sağlanan bilgilerle çek bilgilerinin kayıtlarda olup olmadığı, hali hazırda kayıp veya çalıntı bildirimi yapılıp yapılmadığı ile daha önce tahsil edilmiş bir çek olup olmadığı kontrol edilmektedir. Banka kayıtlarında aktif gözüken çeklerin çeşitli yöntemlerle çoğaltılarak kopya çeklerin üretilmesine dair herhangi bir kontrol olmayıp Karekodlu Çek Raporları bu konuda herhangi bir taahhüt ve bilgi içermemektedir.

 

Bu Ürünle Neleri Öğrenirsiniz?

Çek ve keşideci bilgilerini

Keşidecinin Çek Endeksini

İlk ve çekin ibraz tarihi

Çek sahibi olunan banka sayısını

Açık çek adedini

Ortalama çek tutarını

Aylık keşide edilen çek adedini

İbrazında ödenen, arkası yazılmış ve ödenmiş, arkası yazılmış ve ödenememiş çek adet ve tutarlarını son 12 ay ve 5 yıl için kolayca görebilirsiniz.

 

Risk Raporu Hangi Döneme İlişkin Bilgileri Kapsar?

Risk Raporu son 5 yıl içerisinde kapanan kredilerden günümüzdeki aktif kredilere kadar tüm kredileri kapsamaktadır. Hala bakiyesi kapanmayan yasal takibe alınmış krediler 5 yıldan eski olsa dahi raporu etkilemektedir.

 

Kullanım Alanları

Findeks Karekodlu Çek üzerinde bulunan karekod sayesinde ulaşılacak Karekodlu Çek Raporu’yla,

Çek kabul etmeden önce çekini kabul edecekleri müşterilerinin geçmiş ödeme performansını kontrol ederek,

Herhangi bir bankaya tahsil/teminata verilmiş çekleri tespit ederek,

Çekin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığına dair kontrollerinizi yaparak çeki kabul edip etmeme kararını verebilirsiniz.

Hemen Başvur Müşterimiz Ol Hemen Raporunu Al
Online Kredi Online Kredi Kurumsal Online Kredi Rehberi Gizlilik ve KVKK Politikalarımız

Bilgi Toplum Hizmetleri | Gizlilik ve Güvenlik Politikası
Kişisel Verilerin Korunması | © Copyright 2021 Online Kredi A.Ş.