KOBİ Kredisi

KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ kredisi özetle, işletme sermayesini desteklemek amacıyla borçlu cari hesap ile çalışan ve faizli geri ödemesi olan kredi türüdür. KOBİ kredileri kapsamında verilen desteğin tamamı işletmenin finansmanı amacı ile kullanılır. Esnaf kredisi ile kişisel harcama yapılması söz konusu değildir.

KOBİ’ler genellikle; mal alımı, iş yeri yenileme, taşınma, ihaleye katılma, demirbaş alımı, büyüme ve lojistik ağ kurma gibi taleplerle bankalara esnaf kredisi başvurusu yapmaktadırlar.

 

KOBİ Kredisi Onay Süresinde Banka Nasıl Karar Verir?

Banka, esnaf kredisi kullandırım sürecinde nelere dikkat eder, onay ya da ret kararını neye göre verir? Prosedür şu şekilde işler: Kullandırılacak olan kredinin çeşidi, tutarı ve vadesine bakılarak; KOBİ’nin iş yaptığı sektöre, ticari hacmine ve geri ödeyebilme yeteneği ile birlikte değerlendirilir.

Banka gerekirse uzun süreli ve düşük faizli ama teminatları daha sıkı olan KOBİ kredileri de kullandırabilir. Banka bu noktada kulanım amacı ile geri ödeyebilme durumu arasında çelişki saptarsa, durumu tekrar değerlendirerek karşı taraf ile anlaşmaya çalışır.

 

KOBİ Kredisi Teminatı Ve Ödeyememe Durumu

KOBİ’ler kredilerini teminat göstererek alırlar. Teminatın ne olacağı ise, çoğunlukla kredinin türüne ve kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Bu duruma göre alınmakta olan bir mal ya da makine olabileceği gibi çek ya da senet de olabilir. Kimi zaman da bir gayrimenkulün ipotek edilmesi ile de bankaya teminat verilebilir.

Esnaf kredisinin geri ödenmesinde sorun yaşandığında bankalar, ya KOBİ’ler ile görüşerek yeni bir ödeme planı hazırlarlar ya da teminatı devreye sokarak gerekli hukuki işlemleri yaparlar. KOBİ kredileri geri ödenemediğinde genellikle bankalar ile esnaf bir uzlaşmaya varırlar.

 

KOBİ Kredilerinde Yapılandırma

Kredi yapılandırma, borcunu ödemekte zorlananlar için taksitleri düşürerek vadeyi uzatan bir uygulama. KOBİ kredisi aldıysanız ve ödemekte zorlanıyorsanız bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu noktada hatırlatmak isteriz ki yapılandırma talebini onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir.

Esnaf kredinizi ödemekte zorlanıyorsanız bankanızdan esnaf kredisi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 

KOBİ Paketlerinin Avantajları

Bankaların küçük ve orta ölçekli işletmeler olan KOBİ’ler için sunduğu KOBİ paketleri, esnaf kredisinin yanı sıra KOBİ’ler için farklı çözümler de sunuyor.

Esnafların ihtiyaç duyduğu iş yeri geliştirme kredileri, ticari kartlar, POS cihazı ve üye iş yeri olma imkanı, proje ve yatırım kredileri, hammade alımına yönelik krediler, dış ticaret kredileri, gayrinakdi krediler gibi KOBİ’lerin ihtiyaç duyabileceği tüm çözümler bankaların sunduğu esnaf paketlerinde yer almakta.

 

 

Hemen Başvur Müşterimiz Ol Hemen Raporunu Al
Online Kredi Online Kredi Kurumsal Online Kredi Rehberi Gizlilik ve KVKK Politikalarımız

Bilgi Toplum Hizmetleri | Gizlilik ve Güvenlik Politikası
Kişisel Verilerin Korunması | © Copyright 2021 Online Kredi A.Ş.