Başvuru Sonrası İşlemler

Kredi başvurusu yapıldıktan sonra kredi alma süreci ise şu şekilde devam eder;

• Ne kadar kredi kullanılacağının hesaplanması
• Kredi notunun değerlendirilmesi
• Bankaların maliyet oranlarının karşılaştırılması
• Kredi başvurusu için gerekli belgeler

Kredi Başvurusunda Ne Kadar Kredi Kullanılacağının Hesaplanması

Çekilmek istenen kredinin aylık taksit tutarı, aylık gelirin yarısını geçemez şeklinde bir hesaplama tüm bankalar tarafından yapılır. Örneğin aylık 3.000 TL geliri olan bir kişi en fazla aylık 1.500 TL kredi taksiti öder. Ayrıca hesaplanan 1.500 TL tüm kredi taksitlerinin aylık toplamıdır. Yani mevcut aylık kredi ödemeleri, çekilebilecek aylık kredi tutarından düşülür.

Bu hesaplamayı güncel faiz oranlarına göre yapmak istiyorsanız anasayfamızdaki aracı kullanın.

Çekilebilecek Kredi Tutarına Kredi Notunun Etkisi

Kredi notu, kredinin ne kadar çekilebileceğini etkiler. Yani kredi notu banka açısından yeterli seviyede olsa aylık 1.500 TL’ye kadar kredi kullanabilir şeklinde bir hesaplama yapılan kişi için kredi notu düşük olduğunda daha düşük bir hesaplama yapılır. Bu da çekilebilecek kredi miktarını azaltır.

4 Kredi Başvurusunda Vade Hesaplamasının Yapılması

Aylık gelir ve kredi taksiti orantısı sebebi ile vade ne kadar uzarsa çekilebilecek kredi tutarı da o kadar artar. Ancak çekilebilecek kredi üst limitlerinin sınırlanması ve vade uzadıkça kredi için katlanılan maliyetlerin artmasına sebep olur. Vade kısıtlaması konut kredisinde 360 ay, taşıt kredisi 60 ay, ihtiyaç kredisi 36 ay olarak uygulanır.

Kredi Başvurusunda Kredi Notunun Değerlendirilmesi

Kredi notu, değerlendirmesi daha pratik olarak yapılabilmesi için gruplara ayrılır. Bu gruplar sayesinde bankalar da kredi taleplerine anında ön onay veya ret cevabı verebilir.

Kredi Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notlarında, gelir beyanlarında herhangi bir sorun çıkmazsa 3 veya 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterir. Konut kredilerinde kullanılan ekspertiz raporu bankaya ulaşıp değerlendirmeden sonra 2 veya 3 iş günü içerisinde yanıt kredi kullanmak isteyen kişiye bildirilir. Kredi sonucu ne zaman belli olur daha detaylı bilgiyi çağrı merkezimizi arayarak veya whatsapp iletişim yoluyla müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Hemen Başvur Müşterimiz Ol Hemen Raporunu Al
Online Kredi Online Kredi Kurumsal Online Kredi Rehberi Gizlilik ve KVKK Politikalarımız

Bilgi Toplum Hizmetleri | Gizlilik ve Güvenlik Politikası
Kişisel Verilerin Korunması | © Copyright 2021 Online Kredi A.Ş.